Zpracování placenty s úctou a láskou

Placenta - životadárný orgán děťátka. Pupeční šňůrou posílá dítěti vše, co potřebuje pro svůj život v děloze.
Je tam pro něj, je jeho tichým společníkem. Po porodu obvykle placenta končí ve spalovně.

Já jsem si zvolila jinou cestu. Část placenty jsem nechala zpracovat do výrobků, z nichž čerpá má dcera i já dodnes, a zbytek jsme s díky odevzdali matce Zemi.

"Co kdyby každá žena měla svou placentu v kapslích místo receptu na lahvičku léků? Myslím, že deprese by se snížila, míra kojení by se zvýšila a lakomé farmaceutické společnosti a výrobci umělé výživy by ztratili vysoké zisky, které vydělávají na naší nevědomosti."                                                                                                         Tiffany Rosenbrock

Možností, jak s placentou naložit je více. 

Po narození miminka někteří rodiče uspořádají oslavu či rituál, kdy placentu zakopají pod strom na zahradě. Tím ji vzdají úctu a díky za to, že miminko celých 9 měsíců vyživovala, ochraňovala a byla jeho společníkem v bříšku. 

Jiní rodiče zvolí cestu lotosového porodu, což znamená, že placentě i miminku je dopřán společný čas se rozloučit. Placenta vše hodnotné ze sebe předá miminku v podobě krve, hormonů, jemnohmotných energií a na konci své cesty umírá a zcela se odevzdá pro dítě. To tak dostane zpět veškerou výživu i plán své Duše. Pupečník poté samovolně po několika dnech odpadá a děťátko se tím plně integruje do tohoto hmotného světa. 

Poslední možností je placentu zpracovat, což používají již od roku 1500 v tradiční čínské medicíně. Tato medicína je starší než existence moderní medicíny. Využití placenty je v Číně stále velmi populární kvůli množství skvělých vlastností, které mají velký vliv na zdraví, zotavení a pohodu novopečené maminky. Placenta přestože projde zpracováním, neustále předává svou sílu a může pomoci dítě podpořit, když stoná, když mu rostou první zoubky, když se ocitne v psychické nepohodě. Matce dodá energii do nových začátků, prožívá-li poporodní blues nebo když potřebuje podpořit laktaci. 


Kontraindikace zpracování placenty:

- pokud má žena potvrzenou infekci dělohy

- pokud žena během těhotenství kouří

- pokud žena bere během těhotenství nějaké léky, je dobré konzultovat se svým lékařem

- pokud byla plodová voda zkalená, nedoporučuje se placenta zpracovat do syrových kapslí, vhodné jsou TCM

- pokud je test na streptokoka pozitivní, doporučuje se zpracování kapslí dle TCM


Při rozhodování ohledně zpracování Ti může pomoci si odpovědět na to, co chceš z placenty vytěžit. Přeješ si:

- svému tělu navrátit rovnováhu, nastartovat laktaci, podpořit hojení - vhodné jsou kapsle a koktejl

- pokud chceš mít něco na dlouhou dobu a něco "pro všechny případy" - vyber si esenci a tinkturu

- pokud si přeješ něco na nemoci - vhodná jsou homeopatika


Placentové kapsle - enkapsulace je nejčastější formou zpracování placenty

Existují dvě základní metody přípravy enkapsulace placenty: metoda Tradiční Čínské Medicíny (TCM) a Klasické kapsle. Enkapsulace je nejčastější formou zpracování placenty - je jednoduché kapsle spolknout, mají dlouhou životnost a mohou být po porodu do dvou dnů připraveny. 

Metoda Tradiční čínské medicíny (TCM)

Je to nejstarší známý způsob a nejčastěji používaný recept pro přípravu placenty. Charakteristickým znakem tohoto způsobu zpracování je vaření v páře. Placenta se před sušením napařuje s bylinami a kořením. Vaření v páře - přidání "tepla" do placenty - se považuje v čínské medicíně za prvek, který tonizuje, povzbuzuje energii a vyživuje krev. Procesem vaření v páře však dojde ke ztrátě enzymů a je možné, že se sníží i obsah hormonů. Tonizační a výživné vlastnosti placenty připravené metodou TCM se nejlépe hodí k dlouhodobému užívání, kdy cílem je snížit poporodní deprese, zlepšit produkci mléka nebo "dobít" tělo po porodu.

Klasická metoda

Syrová placenta se nakrájí na tenké kousky a suší se v sušičce po dobu několika hodin. Poté se sušená placenta rozmixuje a připraví do kapslí pomocí kapslovačky. Tato příprava je považována za extrémně chladnou a proto je nevhodná pro delší použití v dalších měsících po porodu. Někteří říkají, že klasické kapsle obsahují více hormonů a živin než metoda TCM. Takto připravená placenta je vhodná k intenzivní a krátkodobé podpoře krvetvorby. Klasické kapsle jsou obvykle užívány v průběhu prvních 6 měsících po porodu.

Placentový koktejl - velmi chutný a energii nabíjející

Jíst syrovou placentu je nejvíce prospěšné v průběhu prvních 24 hodin po porodu. Je však potřeba, aby o placentu bylo řádně postaráno a udržela se její svěžest pro použití v syrovém stavu a pro následnou enkapsulaci nebo jinou formu zpracování. Syrový placentový koktejl má okamžitý pozitivní efekt na matku a je vhodný jenom pro ni. Pro své klientky nabízím jeho přípravu bezprostředně po porodu a v dalších případech je to možné až několik hodin po něm. Placenta v koktejlu není vůbec cítit - slibuji! Mixuje se dohromady s ovocem a džusem, takže je opravdu velmi chutný i výživově hodnotný, pokud se do něj přidá např. goji. Placentový koktejl se musí uchovávat v lednici a následně jej do 24 hodin vypít. NAZEP nedoporučuje použití mléčných výrobků při přípravě koktejlu. 

Placentu jde také rozdělit na malé kousky, aby sis koktejl mohla připravovat denně po dobu 3 týdnů. V tomto případě Ti ji dám do tvořítka na led a Ty si pak už jen vytáhneš kostku ledu s placentou a rozmixuješ s ostatními přísadami. 

Nevýhoda zmražení je, že se likviduje vitamín B6. Doporučuje se, aby placenta nebyla zmražená déle než 1 rok. 

Placentová tinktura - bude sloužit po celý život 

Placentová tinktura může být použita pro matku i dítě (od 12 let) v průběhu života. Protože placenta obsahuje vitamíny, minerální látky, hormony a kmenové buňky (pouze v syrovém stavu) je velmi dobrým prostředkem na posílení imunity. Je to silná tinktura, která může být také použita k výrobě homeopatik. Použití zahrnuje kašel, ucpaný nos, poruchy trávení, vysoké stresové události, snižuje nespavost, poruchy spánku, úzkosti, redukuje příznaky PMS a později v životě příznaky menopauzy.

Na rozdíl od esence je doporučeno, aby se tinktura užívala pouze v případě nutnosti a ne každodenně. Doporučená dávka je pár kapek pokaždé, když máš pocit, že potřebuješ posílit. V případě potřeby je možné vytvořit tinkturu z placentových kapslí. 

Placenta je na 6 týdnů ponořena v láhvi s čistým alkoholem, v chladném a tmavém prostředí. Doporučuje se každý den s lahví zatočit, říct si svou vlastní mantru a tinkturu promíchat. Konečný produkt je vyroben přefiltrováním alkoholu a odstraněním placenty. Doporučená dávka je 20 - 40 kapek do malého množství vody 2x až 3x denně v době nouze. Při nakapání do teplé vody se alkohol vypaří. Není vhodná pro každodenní použití. Vydrží do spotřebování. 

Placentová esence - nejlepší kamarádka 

Podstatou placenty je fenomenální síla léčit Tebe i Tvé dítě. Esence je podle definice duše, životní síla a vnitřní povaha nebo energie z určitého místa, látky nebo osoby. Placentová esence obsahuje charakteristické vlastnosti placenty ve formě koncentrovaného přírodního prostředku. Má obrovskou hojivou sílu, protoře stimuluje životní sílu a uzdravuje matku a její dítě na energetické a vibrační úrovni. Má uklidňující účinky v době nerovnováhy a úzkosti, zmírňuje "baby blues" a symptomy poporodní deprese, pomáhá při hormonálních výkyvech a dodává energii v době nemoci. Výroba esence trvá 4 až 6 hodin. Je to mateřská esence, která je půl/půl alkohol/destilovaná voda. Může se užívat každý den a při správném skladování vydrží doživotně. 

Doporučená dávka je pár kapek pokaždé, když máš pocit, že potřebuješ trochu povzbuzení. Můžeš dát také kapku Tvému dítěti (od 5 let), když je nervózní, podrážděné nebo se necítí ve své kůži. 

Homeopatika z placenty - jsou zcela unikátní

Homeopatika stejně tak jako esence pomáhají na vibrační a energetické úrovni. Homeopatika z placenty jsou pro dítě přirozenou pomocí po celý život, tak jako placenta byla jeho zdrojem v děloze před narozením. Obsahuje základní informace o jeho/její genetickém profilu a proto má tak úžasnou schopnost přinést rovnováhu v čase emocionálních nesnází, nemoci nebo těžkého životního období. 

Homeopatika jsou vyráběna z placentové tinktury. Jsou především vhodná pro děti již od útlého věku. Pomáhají snižovat výskyt koliky, pomáhají při růstu zoubků, separační úzkosti a záchvatech pláče. 

U matky pomáhají s hormonálními výkyvy, snižují úzkost, emoční stres a stabilizují nálady. Některé ženy je používají při menstruačních bolestech nebo potížích a při pocitu nedostatku mléka. 

Placentové homeopatikum, které NAZEP pro své klienty zajišťuje, se vyrábí ručně v ČR. Jedná se vůbec o nejlepší způsob výroby. Homeopatika jsou totiž informatika a u běžné strojové výroby se ztrácí až 50% informace. Tato homeopatika neobsahují laktózu. 

U ruční výroby zůstává informace zachována, respektive se potencuje o energii výrobce. Nabízíme tak maximální kvalitu!

Toto homeopatikum je zcela unikátní. Je vyrobeno z placenty, o kterou jsi se s dítětem dělila. Obsahuje jedinečné a konkrétní zděděné vlastnosti Tvého dítěte. Dalo by se o tomto  homeopatiku uvažovat, jako o kouzelném lektvaru, který bude Tebe či dítě provázet po celou dobu života. 

K dispozici jsou 2 až 4 lahvičky, pro Tebe i dítě. 

Potence 7c - 800 kusů mini kuliček o velikosti cca 1mm, velmi dobře rozpustné a vhodné pro nejmenší děti

Potence 12c, 30c a 200c - 400 kusů o velikosti antiperle. 

Homeopatikum může být použito od narození až do dospělosti. Dítěti pomáhá překonat mnoho věcí - koliku, růst zoubků, separační úzkost a záchvaty pláče, učení se na nočník, první den ve škole, odstavení od kojení a jakýkoliv jiný stres. Také zvažte podání homeopatika, pokud se dítě zdá bledé, vyčerpané a vypadá, že bude nemocné. 

Pro ženy je placentová homeopatie zvláště účinná v době menstruace, premenstruačního syndromu, těhotenství, kojení a menopauze. Pro ženy i muže (British Homeopathic Association) je vhodné tuto homeopatii použít v době stresu, nemoci nebo změny. Zkušenosti uvádějí, že tento konstituční lék může zlepšit příznaky emočního stresu, smutku či trápení, úzkosti, deprese nebo hormonální nerovnováhy. 

Obecně platí, že:

- pro malé děti je určena potence 7c

- pro starší děti okolo 12 let a výš se dá použít i potence 12c

- při akutní atace nemoci nasadit každou půlhodinu 2 minikuličky (7c) nebo 1 kuličku (12c, 30c a 200c)

- pokud se příznaky po třech hodinách výrazně nezlepší = použijte jiný lék (způsob léčby)

- při méně akutních projevech stačí užití 2x - 3x denně

Vysvětlení homeopatičky: 

"Pokud mluvíme o placentě jako pomoci při nemoci, pak je napřed nejdůležitější zjistit, jestli to funguje u konkrétních příznaků - to se bude lišit od jedné maminky k druhé. Poté, co bylo zjištěno, že placenta je užitečná pro dané příznaky, například růst zoubků se začne s nízkou potencí 7c, ale s možností použití vyšší potence jak dítě roste. Také je např. vhodná při prořezávání většinou zubů (stoliček), které mohou vyžadovat energii větší potence. Jak děti rostou může být 7c nedostatečně silná potence. Nabízí se tedy potom potence 12c, 30c a nebo 200c. 

S odstupem času může být nutné mít vyšší potenci jako 200c pro případy, kdy je energie symptomů vysoká, jako první pomoc a při akutních příznacích. Jiné, homeopatem pečlivě vybrané homeopatika se mohou používat spolu s placentovými homeopatikami. Pokud používáte homeopatika doporučené homeopatem, můžete při jakýchkoli příznacích použít také placentové homeopatikum. Protože je "placenta humana" (vyrobeno na přání matky z její placenty) široce obsažena v homeopatické příručce Materica Medica, měl by váš homeopat být schopen přizpůsobit doporučené homeopatika těm vyrobeným z vlastní placenty. Mnoho matek také používá placentární homeopatikum pro sourozence dítěte. 

200c je příležitostné homeopatikum a v lahvičce je mnoho dávek, ale je možné je použít i pro matku v dobách hormonálních poruch. Je vhodné mít také potenci 12c, která se může použít jako prostředek k dokončení symptomů. To znamená, že začnete s 200c při akutních stavech a jdete postupně dolů na 30c až do odeznění příznaků a ukončíte s 12c. Stejně to působí naopak - začnete s 12c při fyzických symptomech a můžete pokračovat směrem nahoru pokud se symptomy stanou více emocionální a akutní. Jakmile jsme našli to správné homeopatikum, tak pak můžeme měnit jeho potenci při různých příležitostech. Co se týče potence 20c, tak k této potenci jsem velmi skeptická, protože tato potence není dostatečně vědecky podložená a raději ji nedoporučuji někomu, kdo není přímo homeopat."

Krém, balzám a olej - péče pro Tebe i miminko

Tyto placentové výrobky mohou pomoci poporodnímu hojení, zmírnit viditelnost strií, jizvy po císařském řezu,  pomoci uzdravit bolavé či popraskané bradavky před kojením, snížit vyrážku z plen či ekzému u dětí. Pomáhá tedy redukovat potíže s ekzémem u dětí, záněty kůže, psoriázy a dermatitidy. Může pomoci zlepšit vzhled stárnoucí pleti (vrásky, žíly, tmavé skvrny ze slunce).

Do krému i balzámu se používá placentový olej, který vyrobím ze sušené placenty a bio oleje z meruňkových jader lisovaného za studena. 

Usušený pupečník - na památku

Pupeční šňůra hrála v průběhu těhotenství klíčovou roli v poskytování živin a krve miminku. Jako symbol úcty je možnost pupečník usušit do tvaru srdce. Tato památka vydrží celý život a je to krásná vzpomínka fyzického spojení mezi matkou a dítětem. 

Pamatuj! Vyžaduj dotepání pupeční šňůry u porodu. Úzce totiž souvisí s třetí dobou porodní a je jeho součástí, stejně tak jako součást bondingu. Když se děťátko narodí, až 32% krve je v placentě a té je zapotřebí k přechodu, kdy dítě začíná používat vlastní plíce. Aby se dítě dobře vyrovnalo s životem mimo dělohu, tato krev z placenty je pro něj životně důležitá (dodá mu železo, objem krve)!

Rituální opečování placenty před zpracováním 

Jak plyne čas, s každou placentou mi přichází nová uvědomění a také se zvětšuje mé přání, abych měla před samotným zahájením zpracování placenty větší prostor na její uctění, načtení a předání zpráv, které v sobě ukrývá. Někdy si toho placenty z porodu odnášejí mnoho negativního, stres, nátlak, spěch a potřebují vice času na uvolnění. Ráda bych jim tento prostor dopřála, energeticky je očistila a opečovala, aby ze sebe mohly předat v čistotě vše, co v sobě nosí. Pokud Tě tato možnost zaujala, dej mi vědět.

Doufám, že informace budou nápomocny v rozhodování, jaké výrobky z placenty si nechat zhotovit. Po výběru obvykle klientkám zasílám objednávkový formulář, smlouvu a pokyny pro zacházení s placentou po porodu. 

Pokud ještě cítíš nějakou nejasnost či potřebu pomoci s výběrem, neváhej se mi ozvat na telefonní číslo uvedené v kontaktech. 

V případě, že si mě vybereš jako svou zpracovatelku, věř, že placentu uctím malým rituálem, zpracuji s veškerou láskou, péčí a přidám záměr, ať Vám placenta předává svou léčivou sílu pokaždé, když bude třeba a dodá Vám potřebné napojení na sebe sama. Placenta je má srdeční záležitost a děkuji za důvěru, kterou do mě vkládáš. Vážím si toho. 


Dary placenty


Napiš mi